Pogromca tłuszczu czyli co musisz wiedzieć o lecytynie rzepakowej

lecytyna3

Nie bez przyczyny, lecytyna nazywana jest pogromcą tłuszczu. Bardzo często jest ona bowiem stosowana jako element kuracji odchudzających. Nierzadko wchodzi ona w skład szeroko rozumianej suplementacji odchudzającej. Nie jest to jednak jej jedyne zastosowanie. Lecytyna, szczególnie sojowa i rzepakowa, odgrywają kluczową rolę, jeśli chodzi o nasze odżywianie. Gdzie zatem znajdziemy te składniki? Czy musimy kupować specjalne tabletki, aby uzupełniać zapas lecytyny? I wreszcie – po czym poznać, że w danym produkcie znajduje się lecytyna?

Przede wszystkim – co dokładnie wchodzi w skład lecytyny?

Wbrew pozorom, lecytyna także ma swój bardzo konkretny skład. Mimo że bardzo często występuje ona w roli dodatku do żywności, to jednak substancje, które wchodzą w jej skład, także mają niemałe znaczenie. W dużej mierze, lecytyna składa się z choliny (jest to witamina z grupy B) a także nienasyconych kwasów tłuszczowych. Co jest bardzo ważne, lecytynę wytwarza nasz organizm, jest ona też składnikiem budulcowym komórek organizmu. Najwięcej lecytyny jest jednak w wątrobie. Musimy jednak wiedzieć, że lecytyna nie jest substancją jednolitą. Już samo to, że określana jest mianem mieszaniny fosfolipidów, powinno dać nam to jasno do zrozumienia.

Dlaczego potrzebujemy lecytyny?

Jeśli chodzi o funkcje, jakie lecytyna pełni w naszym organizmie, to jest ich bardzo dużo. Każda z nich, w znaczącym stopniu może wpływać na nasze zdrowie czy prawidłowy rozwój. Musimy zacząć przede wszystkim od tego, że lecytyna jest budulcem każdej komórki organizmu – wchodzi w skład błon komórkowych. Co więcej, buduje ona tkanki mózgu a także niektóre elementy układu nerwowego. Kluczowym zadaniem lecytyny jest wspomaganie naszej pamięci i koncentracji. Jest to z kolei ściśle związane z jej wpływem na układ nerwowy. Warto podkreślić, że lecytyna stosowana jest coraz częściej w kuracjach zdrowotnych przy leczeniu różnego rodzaju chorób zaburzeń pamięci i koncentracji. Lecytyna także w dużej mierze odpowiada za prawidłowe przebieganie procesu przemiany materii. W dużej mierze z tego powodu, nierzadko jest ona stosowana przy kuracjach odchudzających. Lecytyna jest też barierą ochroną ścian żołądka.

Lecytyna i choroby psychiczne

Jak już zostało wcześniej wspomniane, jednym ze składników lecytyny jest cholina. Tym samym, lecytyna jest w stanie poprawić kondycję osób z zaburzeniami maniakalno – depresyjnymi. Cholina bowiem takie właściwości posiada. Przyjmowanie lecytyny w dużej mierze jest w stanie zmniejszyć występowanie takich objawów chorób psychicznych jak halucynacje czy różnego rodzaju urojenia. Lecytyna odgrywa też kluczową rolę przy leczeniu chorób dwubiegunowych. Skuteczność takiej właśnie terapii została potwierdzona naukowo. Lecytyna rzepakowa ma szerokie zastosowanie . Musimy też pamiętać, że jeśli chcemy mieć pewność iż występuje ona w wybranym przez nas produkcie spożywczym, powinniśmy szukać na nim symbolu E 322. To właśnie nim oznaczona jest lecytyna – jeden z najpopularniejszych i najbezpieczniejszych dodatków do żywności.

Dodaj komentarz