Piotr Adamczyk

piotr-adamczyk-fakt.pl

Zdjęcie: fakt.pl

Fryderyk Chopin, Karol Wojtyła, Jan Paweł II, Leopold I Habsburg to tylko wybrane, a jednocześnie zdecydowanie największe kreacje aktorskie Piotra Adamczyka, aktora znanego z licznych, bardzo ambitnych ról filmowych i serialowych oraz występów teatralnych. Piotr Adamczyk jest aktorem wszechstronnym, symbolem doskonałego stylu i gustu, typem dżentelmena, który uważnie dobiera repertuar kreując swą karierę.

Występy sceniczne na deskach teatralnych rozpoczął w 1995 roku, natomiast przedstawienie dyplomowe kończące naukę w szkole teatralnej zrealizował w Londynie jako Hamlet w ramach wyjazdu na stypendium Brytyjsko – Amerykańskiej Akademii Teatralnej.

Swoją karierę na dużym ekranie rozpoczął od występów w liczących się filmach i serialach, jak „Boża Podszewka”, „Cwał” oraz „Sława i chwała”.

Chopin. Pragnienie miłości”

Rok 2002 przyniósł znaczny przełom w aktorskiej karierze Piotra Adamczyka. Brawurowo zagrał tytułową rolę w reżyserowanym przez Jerzego Antczaka filmie inspirowanym biografią Fryderyka Chopina. Wyśmienita kreacja przyniosła aktorowi zasłużone uznanie zarówno krytyków, jak również szerokiej publiczności i otworzyła drogę kolejnym, interesującym propozycjom zawodowym.

Kolejne lata obfitowały w liczne występy w filmach i serialach. Aktor zagrał między innymi w filmach „Wszyscy święci”, „Kariera Nikosia Dyzmy”, „Ciało” i „Łowcy skór”. Pojawił się również w serialach „Na dobre i na złe”, a także „Pensjonat pod Różą”.

Filmy o papieżu Polaku

Pomimo licznych występów na małym i dużym ekranie, a także cyklicznego pojawiania się na deskach teatrów warszawskich, zdecydowanym przełomem w karierze Piotra Adamczyka była rola papieża Polaka w produkcjach „Karol. Człowiek, który został papieżem” oraz „Karol. Papież, który pozostał człowiekiem”.

Wspaniała, bardzo trudna do zagrania rola wymagająca od aktora kunsztu aktorskiego i kreacji na najwyższym poziomie przypieczętowała ostatecznie wizerunek Piotra Adamczyka jako artysty świadomego, potrafiącego spełnić wymogi najbardziej złożonej postaci scenicznej. Wcielenie się w postać osobistości charyzmatycznej i największego autorytetu znacznej części Polaków przyniosło Piotrowi Adamczykowi sławę, uznanie i przede wszystkim wielką sympatię szerokiej publiczności.

Droga do sławy

Kreacja papieża Polaka stała się dla Piotra Adamczyka ostateczną przepustką do zasłużonej sławy. W przeciągu kilku następnych lat aktor wziął udział w szeregu produkcji filmowych i telewizyjnych, zarówno komediowych, jak również dramatycznych czy historycznych udowadniając tym samym swą wszechstronność i niebywały aktorski talent.

Jego charakterystyczny, ciepły ton głosu zyskał uznanie producentów filmów dubbingowych, dzięki czemu Piotr Adamczyk wystąpił wielokrotnie w dubbingu licznych produkcji, jak „Szeregowiec Dolot”, „Mój brat niedźwiedź 2”, „Madagaskar 2”, Gnomeo i Julia” czy „Harry Potter i Insygnia Śmierci I”.

Więcej na znanyczlowiek.pl – Piotr Adamczyk.

Piotr Adamczyk jest laureatem wielu nagród, w tym tygodnika Telekamera jako najlepszy aktor. W 2014 roku otrzymał Srebrny Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.

Więcej informacji o polskich i zagranicznych gwiazdach znajdziecie na stronie www.znanyczlowiek.pl.

Dodaj komentarz