Genetyka – czy naprawdę ma znaczenie?

Artykuł w Wall Street Journal powiadomił na na temat czegoś zaskakującego: DNA nie może być przyczyną choroby. Wszyscy mówiono, że DNA jest „przyczyną” pewnych chorób. Ale badania prof Irving Gottesman z University of Minnesota w czasopiśmie Human Molecular Genetics rzucają poważne wątpliwości co do tego czy DNA powoduje choroby.

Bakterie, Czarny, Zdrowia, Mikrobiologia, Infekcja

Temat dotyczy bliźniąt jednojajowych (które, jak wiemy, mają identyczne DNA). To, co Prof. Gottesman odkrył jest dość intrygujące. Schizofrenia, często uważana za spowodowaną przez DNA chorobę, jest tylko w 50% „zgodna”. Innymi słowy, tylko połowa par bliźniąt jest taka, że drugi bliźniak cierpi na tę chorobę, jeśli pierwszy z nich ją ma. Ujmując to w inny sposób, na 100 par bliźniąt, w których co najmniej jedno z bliźniąt cierpi na schizofrenię, tylko połowa par bliźniąt sprawia, że oba bliźniaki cierpią z powodu tej choroby. W pozostałych 50 par bliźniąt, tylko 1 z 2 bliźniąt cierpi na schizofrenię. Są to zaskakujące wieści.

Co to znaczy?

Wspólna myśl wśród genetyków jest taka, że organizm ludzki jest zbudowany jak samochód. Jeśli umieścisz wadliwą instalację elektryczną w samochodzie, okna nie będą użyteczne.

Jednak to, co badanie to dowodzi to jedna z dwóch rzeczy:

1. DNA nie jest przyczyną tych chorób.
2. Uszkodzone DNA nie musi prowadzić do wadliwego ludzkiego ciała.

Innymi słowy, organizm może pokonać „złe” DNA, tak jak to przezwycięża przeziębienia.

Naukowcy naprawdę nigdy nie dostali się do dolnej części DNA. Znaleźli konkretne nieprawidłowości DNA, które mają tendencję do występowania u większości pacjentów z niektórymi chorobami. Ale nie udało się sprawdzić, czy te anomalie DNA występują również u osób zdrowych. Natomiast badanie to wykazało, że te anomalie DNA istnieją u zdrowych ludzi i nie spowodowały, że chorują. Byliśmy skłonni uwierzyć, że jesteśmy skazani jeśli mamy uszkodzone DNA. Jednak ten mit nie jest prawdą. Jedno jest pewne badania genetyczne wykonać warto tak czy inaczej, aby mieć pewnego rodzaju psychiczny sposób oraz by wiedzieć jak dostosować swoje życie w przypadku posiadania chorego genu.

Interesują Ciebie kwestie powiązane z genetyką? Wiesz co to dieta genotypowa? Dowiedz się więcej na Vitagenum.pll

Dodaj komentarz